Kui on huvi mõista, mis on tulevikumõtlemine ja millist kasu sellest saada võib, oled õiges kohas. Tulevikumõtlemisest on kasu nii isikliku elu plaanide pidamisel kui oma ettevõtte või organisatsiooni tulevikukindlamaks muutmisel.
FUTUHUB on minu välja mõeldud tulevikumõtlemise tegevusi koondav kontseptsioon, millele on kindlasti suur tulevik. Olen sertifitseeritu futurist ning soovin seda mõtteviisi ja metoodikat tutvustades aidata inimestel olla paremini tulevikuks valmis, kas isiklikus elus või töös ja äris. Miks mitte ka enda ja enda ümbritseva tulevikku ise luua.
Aitan Institute for the Future tulevikumõtlemise baaskursust "Foresight Essentials" läbi viia töötubade juhendajana. Eestis olen tulevikumõtlemise töötubasid läbi viinud mitmetes organisatsioonides nagu näiteks TALTECH, Kaubandus-Tööstuskoja juhtide klubi, EBS Juhtimiskoolituskeskuse tervsihoiu valdkonna juhtide arenguprogramm, Muusika- ja Teatriakadeemia kultuurikorralduse magistriprogamm jt.Eri valdkonade tulevikutrendide teemalisi esitlusi olen teinud turismifirmade teenusedisaini meistriklassides, ettevõtlusklubides ning mitmetel häkatonidel ja konverentsidel.
Mis asi tulevikumõtlemine on?
Tulevikumõtlemine (inglise keeles "futures thinking" või "foresight") on distsipliin, mis hõlmab süsteemseid, strateegilisi ja loovaid mõtteprotsesse, et mõista, kujutleda ja mõjutada tulevikku. See ei keskendu konkreetsete ennustuste tegemisele, vaid pigem tuleviku erinevate võimaluste mõistmisele ja sellele, kuidas praegused otsused võivad mõjutada tuleviku kujunemist. Tulevikumõtlemine aitab organisatsioonidel ja üksikisikutel paremini ette valmistuda ebakindluseks, leida uusi võimalusi ja vältida soovimatuid tagajärgi.
Mina olen suurema osa tulevikumõtlemise metoodikatest omandanud maailma vanimas ja suurimas tulevikumõtlemise organosatsioonis, Palo Altos asuvas, Institute for the Future. See on organisatsioon, mis levitab tulevikumõtlemist ja selleks vajalikke oskusi üle kogu maailma, et nii üksikisikud kui organisatsioonid õpiksid tulevikuks paremini valmis olema. Minu erialased teadmised ja oskused on saadud nende tulevikumõtlemise programmides Foresight Essentials ja Scenario Building.Tulevikumõtlemise protsess koosneb mitmest etapist:
Vajaduse tuvastamine. Mõistmine, miks on vajalik tulevikku vaadata ja mida soovitakse saavutada.
Info kogumine. Praeguste trendide, andmete ja prognooside kogumine. See hõlmab teaduslikku, tehnoloogilist, majanduslikku, sotsiaalset, poliitilist ja keskkonnaalast teavet.
Tulevikustsenaariumide loomine. Erinevate tulevikupiltide ja stsenaariumide loomine, mis põhinevad kogutud andmetel. Need stsenaariumid peaksid hõlmama erinevaid võimalikke tulemusi, alates kõige tõenäolisematest kuni äärmuslike või vähetõenäolisteni.
Stsenaariumide analüüs. Iga stsenaariumi võimalike mõjude, riskide ja võimaluste uurimine.
Strateegilised soovitused. Tulemuste põhjal strateegiate ja tegevuskavade koostamine, mis aitavad ettevõttel või isikul tulevikus paremini hakkama saada.
Elluviimine ja jälgimine. Strateegiate rakendamine ja nende mõju jälgimine.
Pidev kohandamine. Tulevikumõtlemine ei ole ühekordne protsess. Oluline on pidevalt koguda uut teavet, kohandada oma prognoose ja strateegiaid ning vajadusel protsessi korrata.
Tulevikumõtlemine nõuab avatud meelt, paindlikkust ja valmisolekut kohandada oma seisukohti ja plaane vastavalt muutuvatele oludele. Samuti on oluline mõista, et tulevik on alati teatud määral ettearvamatu, nii et parim lähenemine on olla ettevalmistunud erinevateks võimalusteks.