Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni ja Coca-Cola Company veavad aastast 2018 ühist projekti naisettevõtjate arvu suurendamiseks Eestis ja naiste poolt loodudettevõtete kasvu toetamiseks.
Projekti esimene faas, "Kõik on võimalik", keskendus Eestimaa naiste innustamisele oma ettevõttega algust tegema.
Mind kaasati projekti kui teenusedisainerit ja disainmõtlemise koolitajat. Viisin läbi alamprojekti, mille eesmärk oli saavutada sügavam arusaam naissoost mikro- ja väikeettevõtjate rõõmudest ja muredest, ambitsioonidest ja ootustest. Esimeseks tegevuseks oli intervjueerida juba ettevõtluses tegusevaid ning alles ettevõtlusest unistavaid naisi, et joonistuksid välja persoonad, kellel hiljem töötavaid lahendusi disainida. Persoonad võtsin kasutusele, et suurel disainispurdil, millesse kaasati erinevate huvigruppide esindajad, oleks ajurünnakul sisulised lähtekohad.
Ajurünnakul otsiti muuhulgas ideid, kuidas riik saaks alustavaid ettevõtjaid aidata ning selle põhjal koostada konkreetsed ettepanekud otsustajatele Eesti ettevõtluskeskkonna parandamiseks.
Tegevused, mille läbi viisin, olid:
- Poolstruktureeritud intervjuude läbiviimine erineva „looga“ naisettevõtjatega
- Nelja persoona koostamine intervjuude põhjal
- „Disainispurt“ (disainmõtlemise metoodikatel põhinev ajurünnak), millel osalesid mitmete organisatsioonide, ministeeriumide esindajad, ettevõtluse minister ning Kunstiakadeemia interkatsioonidisaini magistrandid, kus töötati persoonade alusel tiimides välja ettepanekud nende probleemide lahendamiseks
- Ajurünnaku ideedest dokumendi (memorandumi) koostamine, mille Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon esitas kõigile Riigikokku kandideerinud erakondadele
Projekti teine faas, "Kuidas kasvatada ettevõtet", oli esimesele loogiline jätk. Kuna projekti esimeses faasis osutus disainmõtlemise metoodika ja disainispurdil saavutatud väga tulemuslikuks, otsustati kaasata mind ka seekord. Probleem, mida lahendati, oli naiste loodud ettevõtete suhteline väiksus: enamus neist on mikroettevõtted, sageli ühe-naise elustiiliettevõtted.
Eesmärk oli leida ühiselt Assotsiatsiooni liikmete ja teiste teemaga kokku puutuvate organisatsioonide esindajatega ideid, mis aitaks naistel oma ettevõtteid kasvatada.
Tegevused, mille läbi viisin, olid:
- Veebiküsitluse läbiviimine naisettevõtjate seas
- Peamiste probleemida kaardistamine ja persoonade koostamine küsitluse tulemuste põhjal
- „Disainispurt“ (disainmõtlemise metoodikatel põhinev ajurünnak), millel osalesid naised mitmetest organisatsioonidest, kus töötati persoonade alusel tiimides välja ettepanekud, mis julgustaks ja võimaldaks naiste loodud ettevõtetel kiiremini kasvada.
- Ajurünnaku ideedest kokkuvõtva ideede dokumendi koostamine, mida esitleti Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon aastakonverentsil